Titan HD™ Dual Section Motor Run Capacitor, 40/7.5 uF, 440/370 VAC, Round
PartDIVPRCFD4075A
MFGPRCFD4075A
Description
Packard Titan HD™ Motor Run Capacitor, Dual Section, 40/7.5 uF, 440/370 V AC, Round, Aluminum Case, Steel Cover, 1/4 in Male Quick Connect Terminal, 2 in Dia x 2 in W x 3.88 in H, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- 60000 hr operating life
- Meets the rigorous EIA-456-A industry standard for performance and quality
- Eye-catching packaging for retail environment
- Contains metalized polypropylene film technology for self-restoration in the event of a breakdown
- Sophisticated UL approved pressure sensitive interrupter to remove the capacitor from circuit at end of life
- Patented, environmentally-friendly oil prevents corrosion and aids in optimum heat transfer
- 50/60 Hz frequency
Packard has received the call to create a USA-made capacitor to provide contractors with confidence on the job. Our answer is Titan HD™. With a substantial 60,000 hours of operating life, it is just as hardworking as those who made them.
| Type | Dual Round |
| Capacitance | 40/7.5 uF |
| Voltage Rating | 370/440 VAC |
| Case Material | Aluminum |
| Cover Material | Steel |
| Dimensions | 2 in Dia x 2 in W x 3.88 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Shape | Round |
| Specifications | 1/4 in Male Quick Connect Terminal |
| Brand | Packard |
| Package Width | 2.2 in |
| Package Height | 4.6 in |
| UNSPSC | 32121500 |
| Package Length | 2.2 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Packard |
| UPC | 840899102887 |
| Manufacturer Part Number | PRCFD4075A |
cRUus Listed|EIA-456-A|RoHS Compliant|UL 801
Price/Availability Accessible On Login

PackardTitan HD™ Dual Section Motor Run Capacitor, 40/7.5 uF, 440/370 VAC, Round

