Global Type C Cam and Groove Coupler, 1 in, Female Coupler x Hose Shank, Aluminum
PartDIXG100CAL
MFGG100-C-AL
Description
Dixon® Cam and Groove Coupler, Type-C, Series: Global, Coupling Fitting/Connector, 1 in Nominal, Female Coupler x Hose Shank End Style, 3-15/16 in Length, 250 psi Pressure, Aluminum, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- 5-3/32 in open x 2-11/16 in closed across cam arm
- A380 permanent mold aluminum
- Stainless steel handle
- Produced to interchange with all product produced to commercial item description A-A-59326D
- Under no circumstances should cam and groove couplings be used for compressed air or steam service!
- Pressure rating recommendations are based on the use of mating Dixon fittings at ambient temperature 70 deg F with a standard seal installed
- Warning: this product contains a chemical known to the state of California to cause birth defects or other reproductive harm
- Do not use in connection with drinking water
- Wash hands after handling
| Fitting/Connector Type | Coupling |
| Nominal Size | 1 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| End Style | Female Coupler x Hose Shank |
| Length | 3-15/16 in |
| Material | Aluminum |
| Pressure Rating | 250 psi |
| Series | Global |
| Type | Type C |
| Brand | Dixon® |
| UNSPSC | 40141734 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Manufacturer Part Number | G100-C-AL |
Limited
Designed to interchange with all products produced to A-A-59326D
Designed for use with liquids
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Dixon®Global Type C Cam and Groove Coupler, 1 in, Female Coupler x Hose Shank, Aluminum

