Wedge Anchor, 1/4 in, 3-1/4 in L, Electrogalvanized
PartDOTW14314
MFGW14314
Description
Dottie® Wedge Anchor, Fully Threaded, 1/4 in Diameter, 3-1/4 in Overall Length, 2-1/4 in Thread Length, Steel, Zinc Plated, 1/4 in Drill, 1/4-20 Thread, UNC Thread
Price/Availability Accessible On Login
- It can be installed through the fixture
- Assemble nut and washer until the nut is flush with the top of the anchor, insert into predrilled hole
| Type | Wedge |
| Size | 1/4 in |
| Length | 3-1/4 in |
| Finish | Electrogalvanized |
| Diameter | 1/4 in |
| Drill Size | 1/4 in |
| Material | Steel |
| Overall Length | 3-1/4 in |
| Thread Length | 2-1/4 in |
| Thread Size | 1/4-20 |
| Thread Type | UNC |
| Brand | Dottie® |
| Package Width | 5.7 in |
| Package Height | 3.4 in |
| UNSPSC | 31162102 |
| Alternate Part Number 1 | 8497612 |
| Package Length | 8.3 in |
| Manufacturer | L.H. Dottie |
| UPC | 781002593041 |
| Manufacturer Part Number | W14314 |
Washer and Nut
Limited
ARRA Compliant|Buy American Act Compliant|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds which is known to the State of California to cause cancer and Bisphenol A (BPA) which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Dottie®Wedge Anchor, 1/4 in, 3-1/4 in L, Electrogalvanized

