Vero Wall Mount Lavatory Sink, ADA, 19-5/8 x 9-7/8 x 5-7/8 in, Vitreous China, White with WonderGliss
PartDVT07035000001
MFG07035000001
Description
DURAVIT, 07035000001, Furniture Handrinse Basin With Overflow and Faucet Deck, Series: 070350, Vero Collection, Rectangle Shape, 10-5/8 in L x 7-1/8 in W Bowl, 19-5/8 in L x 9-7/8 in W x 5-7/8 in H Overall, Wall Mounting, Ceramic, White with WonderGliss, ADA Compliance: Yes, Import
Notice
Price/Availability Accessible On Login- NON-CANCELLABLE FROM VENDOR, ALL SALES FINAL
- Pre-marked faucet hole on left and right side, without faucet hole two pre-marked faucet holes left and right for two faucets
- Ceramics which have been coated with WonderGliss will stay smooth, attractive-looking and clean for a long time to come
- Underside fully glazed
DURAVIT Vero 19 5/8 x 9-7/8 in Bathroom Sink White with WonderGliss, designed by DURAVIT.
| Type | Wall |
| Collection | Vero |
| Overall Length Range | 19 to 19-15/16 in |
| Overall Width Range | 6 to 14-15/16 in |
| Bowl Depth | 5-7/8 in |
| Color Family | White |
| Material | Vitreous China |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | White with WonderGliss |
| Overall Length | 19-5/8 in |
| Overall Width | 9-7/8 in |
| Bowl Size | 10-5/8 in L x 7-1/8 in W |
| Domestic/Import | Import |
| Mounting Type | Wall/Above-Counter |
| Overall Dimensions | 19-5/8 in L x 9-7/8 in W x 5-7/8 in H |
| Series | 070350 |
| Shape | Rectangular |
| Brand | DURAVIT |
| Package Width | 10.25 in |
| Package Height | 6.25 in |
| UNSPSC | 30181504 |
| Package Length | 20.125 in |
| Country of Origin | FR |
| Manufacturer | Duravit AG |
| Manufacturer Part Number | 07035000001 |
Hardware
5 Years
ASME A112.19.2/CSA B45.1|cUPC Listed
Residential and Commercial
Notice
Price/Availability Accessible On Login- NON-CANCELLABLE FROM VENDOR, ALL SALES FINAL

DURAVITVero Wall Mount Lavatory Sink, ADA, 19-5/8 x 9-7/8 x 5-7/8 in, Vitreous China, White with WonderGliss

