Three™ Thermostatic Electric Tankless Water Heater, 240 VAC, 28.5 KW, 1 ph, 119 A, Commercial
PartEEMEX280T2TS
MFGEX280T2T S
Description
Eemax™ Electric Tankless Water Heater, Thermostatic, Series: Three™ Series, 240 V AC, 119 A, 28500 W, 1 ph, 4 gpm, 3/4 in MNPT Water Connection, Nickel Chrome Heating Element, Energy Factor: 0.99, (3 Sets) 8 AWG Wire, Wall Mount, 2.5 gpm at 78 deg F Rise Recovery, 25 to 150 psi, 180 deg F, ASME Yes/No: No, White, 15.19 in W x 4.32 in D x 12.14 in H, Commercial Commercial/Residential/Dual, Import
Price/Availability Accessible On Login
- On demand hot water - No delay
- Cut energy waste - flow switch activates heater only when water is running, no standby heat loss
- Endless hot water - no storage capacity to deplete
- Reduces installation cost and material - No temperature and pressure valve required
- Thermo optical sensor and predictive control algorithm ensures optimal heat management
- Easy installation - simple NPT fittings that require no soldering, unit mounts directly to the wall with common hardware
- Prevents legionella bacteria growth
- Reduces calcification and sedimentation
- The wetted surface of this product contacted by water contains less than 0.25% lead and meets ANSI/NSF 372
- Custom designs up to 80 gpm
- 0.7 gpm turn-on
- Replaceable cartridge bare wire element
- Bottom plumbing configuration
- Pre-heated or cold water Inlet
- Adjustable thermostat
- 180 deg F sanitation
| Power Rating | 28.5 kW |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| Amperage Rating | 119 A |
| ASME Yes/No | No |
| Color | White |
| Commercial/Residential/Dual | Commercial |
| Dimensions | 15.19 in W x 4.32 in D x 12.14 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Energy Factor | 0.99 |
| Flow Rate | 4 gpm |
| Heating Element | Nickel Chrome |
| Mounting Type | Wall |
| Phase | 1 ph |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Rate | 2.5 gpm at 78 deg F Rise |
| Series | Three™ |
| Temperature Rating | 180 deg F |
| Type | Thermostatic |
| Water Connection | 3/4 in FNPT |
| Wire Size | 8 AWG |
| Brand | Eemax™ |
| UNSPSC | 40101826 |
| Alternate Part Number 1 | 901058 |
| Country of Origin | MX |
| Manufacturer | Eemax |
| UPC | 091654901058 |
| Manufacturer Part Number | EX280T2T S |
EX630 Element, EX284AB-240 Board, EX255B Relay/Contactor, EX278D Eco and EX18 Triac
1 Year Limited For Parts/5 Years Limited on Leaks
AHRI Certified|ANSI/NSF 372 by WQA|Patent #4762980/4960976|UL 499
Industrial, Booster, Commercial Kitchens, Process Heating, High Volume Domestic Hot Water and Emergency Equipment
Price/Availability Accessible On Login

Eemax™Three™ Thermostatic Electric Tankless Water Heater, 240 VAC, 28.5 KW, 1 ph, 119 A, Commercial

