Crosstown® Single Bowl Kitchen Sink, Under Mount, 31-1/2 x 18-1/2 in, 9 in Bowl Depth, 18 ga Stainless Steel, Polished Satin
PartELKECTRU30179RTC
MFGECTRU30179RTC
Description
Elkay®, ECTRU30179RTC, Kitchen Sink Kit, Transitional, Crosstown® Collection, Rectangle Shape, 30 in Bowl Length, 17 in Bowl Width, 9 in Bowl Depth, 3-1/2 in Drain Opening, 1 Bowls, 31-1/2 in L x 18-1/2 in W x 9 in H Overall, Undermount Mounting, 18 ga 304 Stainless Steel, Polished Satin, Import
Price/Availability Accessible On Login
- UNDERMOUNT INSTALLATION: Sink is installed beneath the countertop creating a seamless appearance between the sink and the countertop
- SINGLE BOWL: Bowl gives you uninterrupted space for washing and stacking dishes or other household tasks
- 18-GAUGE STAINLESS STEEL: Highest quality 18-gauge thickness and Type 304 stainless steel for lasting durability, performance and lustrous beauty
- SOUND GUARD: Pads and undercoating enhance sound-deadening performance for a quieter time at the sink
- TIGHT CORNERS: Fresh, geometric design offers straight sidewalls and a flat bottom for a modern look and more usable space; easy to clean
- OFFSET DRAIN: Drain placement provides more usable space on the bottom of the sink and in the cabinet below
- EXTRA DEEP BOWL: High-capacity bowl offers more room inside for stacking dishes, filling stockpots, and handling large baking sheets and roasters
- CROSS BREAKS: Creased accent lines in the sink bottom deliver superior drainage and give the sink a professional appearance
- DRAIN OPENING: Sink drain opening measures 3-1/2"
- DISPOSAL READY: This sink has a drain that works with standard garbage disposals, if space allows
The Elkay Crosstown collection offers a fresh take on the classic stainless steel sink, combining beauty, function and contemporary design. Tight corners and a flat bottom provide more space inside the sink bowl for stacking and cleaning dishes. The striking geometric shape makes a statement in any home.
| Type | Kitchen |
| Mounting Type | Under |
| Number of Bowls | 1 |
| Overall Length Range | 30 to 32-3/4 in |
| Overall Width Range | 18 to 18-15/16 in |
| Bowl Depth | 9 in |
| Color Family | Stainless |
| Material | 18 ga Stainless Steel |
| Collection | Crosstown® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Polished Satin |
| Bowl Length | 30 in |
| Bowl Width | 17 in |
| Domestic/Import | Import |
| Drain Opening Size | 3-1/2 in |
| Overall Dimensions | 31-1/2 in L x 18-1/2 in W x 9 in H |
| Overall Length | 31-1/2 in |
| Overall Width | 18-1/2 in |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Elkay® |
| Package Width | 26.062 in |
| Package Height | 10.062 in |
| UNSPSC | 30181504 |
| Package Length | 37.5 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Elkay Manufacturing |
| UPC | 094902109893 |
| Manufacturer Part Number | ECTRU30179RTC |
CTXBG2815 Custom Fit Bottom Grid, LKDD Deep Strainer Drain, Bar Keeper's Friend Cleanser, Microfiber Towel and 54300008 Mounting Hardware
Limited Lifetime
ASME A112.19.3/CSA B45.4|ASME A112.18.2|CSA B125.2 and IAPMO Listed
Residential/Multi-Family
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Elkay®Crosstown® Single Bowl Kitchen Sink, Under Mount, 31-1/2 x 18-1/2 in, 9 in Bowl Depth, 18 ga Stainless Steel, Polished Satin

