Single Bowl Bar Sink, Wall Mount, 18 x 14-1/2 in, 11 in Bowl Depth, 18 ga Stainless Steel, Satin
PartELKEHS18X
MFGEHS-18X
Description
Elkay® Handwash Sink, Series: Economy, 10 in L x 14 in W x 5 in H Bowl, 1-1/2 in Drain Opening, 1-1/8 in Faucet Hole Drilling, 14 in L x 18 in W x 11 in H, Wall Mount, 18 ga 300 Stainless Steel, Buffed Satin, Import
Price/Availability Accessible On Login
- High quality 18 gauge, type 3 series stainless steel
- Lead free faucet and strainer included with product
- NSF Certified
- Full length 6" backsplash
- 1-1/2 in drain opening
Elkay has been a trusted name in stainless steel since 1920. We are proud to be America's No. 1 selling kitchen sink company. In addition, we offer prep, bar, bath and laundry sinks. Elkay commercial sinks can be found in public spaces such as classrooms, office buildings, health care facilities, parks and recreation areas and more. Available in ADA depths.
| Type | Bar |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Bowls | 1 |
| Overall Length Range | 17 to 21-3/4 in |
| Overall Width Range | 6 to 16-15/16 in |
| Bowl Depth | 11 in |
| Color Family | Stainless |
| Material | 18 ga Stainless Steel |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Satin |
| Bowl Size | 10 in L x 14 in W x 5 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Drain Opening Size | 1-1/2 in |
| Faucet Hole Drilling | 1-1/8 in |
| Overall Dimensions | 14 in L x 18 in W x 11 in H |
| Overall Length | 18 in |
| Overall Width | 14-1/2 in |
| Series | Economy |
| Brand | Elkay® |
| Package Width | 16 in |
| Package Height | 14 in |
| UNSPSC | 30181504 |
| Package Length | 18 in |
| Item Width | 14.5 in |
| Item Length | 18 in |
| Country of Origin | CN |
| Item Height | 11 in |
| Manufacturer | Elkay Manufacturing |
| UPC | 094902733364 |
| Manufacturer Part Number | EHS-18X |
Faucet and strainer.
ASME A112.19.3/CSA B45.4, NSF 2
Food Service
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Elkay®Single Bowl Bar Sink, Wall Mount, 18 x 14-1/2 in, 11 in Bowl Depth, 18 ga Stainless Steel, Satin

