Space-ette Cooler Legacy Floor Model Non-Filtered Refrigerated 3 GPH Light Gray Granite
PartELKFD7003L1Z
MFGFD7003L1Z
Description
ElkayĀ® Cooler, Non-Filtered, Series: Space-EtteĀ® Collection, Refrigerated Chilling Option, 20 to 105 psi Pressure, 1-1/4 in Drain Connection, Free-Standing/Floor Mounting, 115 V AC 60 Hz Electrical Rating, R-134A Refrigerant, Galvanized Steel, Light Gray Granite, 12 in W x 12 in D x 38 in H Dimensions, Domestic/Import: Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Traditional small footprint floor mount design allows for space-saving installations
- Hermetically sealed refrigeration system provides chilled water to satisfy thirst
- Flexi-Guard bubbler provides a flexible antimicrobial mouth guard to protect against injury and microorganisms
- Vinyl clad finish is durable and attractive
- Mechanical Top Bubbler Button
- Rated for indoor use
Self-contained, electric floor model water cooler. Capacity of 50 deg F drinking water, based upon 80 deg F inlet water and 90 deg F ambient. Cabinet design allows for flush to wall installation. Removable front panel and cabinet sides. Non-Pressurized tank system is standard. Non-Pressurized tank system is standard. Non-pressurized water tank is located after bubbler valve, so that tank is subject to line pressure only when valve button is pressed. Unit shall be lead free design which is certified to NSF/ANSI 61 and 372 and meets Federal and State low-lead requirements. Unit shall be certified to UL399 and CAN/CSA 22.2# 120.
| Type | Fountain |
| Mounting Type | Floor/Freestanding |
| Chilling Option | Refrigerated |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Series | Space-EtteĀ® |
| Dimensions | 12 in W x 12 in D x 38 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Drain Connection | 1-1/4 in |
| Electrical Ratings | 115 V AC 60 Hz |
| Finish | Light Gray Granite |
| Material | Galvanized Steel |
| Pressure Rating | 105 psi |
| Refrigerant Type | R-134A |
| Brand | ElkayĀ® |
| Package Width | 14.3125 in |
| Package Height | 45.5 in |
| UNSPSC | 48101710 |
| Package Length | 14.3125 in |
| Item Width | 12 in |
| Item Length | 12 in |
| Country of Origin | US |
| Item Height | 38 in |
| Manufacturer | Elkay Manufacturing |
| UPC | 094902324654 |
| Manufacturer Part Number | FD7003L1Z |
Water Cooler
1 Year Limited
ASME A112.19.3/CSA B45.4|CAN/CSA C22.2# 120|NSF/ANSI 61/372 (Lead Free)|UL 399 Listed
Indoor Application
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Elkay®Space-ette Cooler Legacy Floor Model Non-Filtered Refrigerated 3 GPH Light Gray Granite

