Non-Filtered Outdoor Bi-Level Pedestal Fountain, Pushbutton Operation
PartELKLK4420DBGREEN
MFGLK4420DBEVG
Description
Elkay® Outdoor Pedestal Fountain, Non-Filtered Bi-Level, Series: LK4420DB, Operation: Push Button, Non-Refrigerated Chilling Option, 2 Stations, 20 to 105 psi Pressure, 1-1/2 in Drain Connection, Free-Standing/Floor Mounting, 316 Stainless Steel, Evergreen, Powder Coated, 26 in W x 29 in D x 41-11/16 in H Dimensions, Domestic/Import: Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Corrosion-resistant base material provides the ultimate protection from the elements
- Heavy-gauge construction with tamper-resistant screws that resist stains and corrosion
- Vandal-resistant bubblers feature chrome-plated integral hood guard to prevent contamination from other users, airborne deposits and tampering
- Pet fountain features slow drainage for easy drinking
- Freeze-resistant options available
- Available in 12 stunning finishes
- Ideal for outdoor use
Outdoor tubular wall-mount fountain ideal for parks and recreational areas. Powder-coated exterior over a corrosion-resistant stainless steel type-316 base material to provide protection from the elements.
| Type | Fountain |
| Mounting Type | Floor/Freestanding |
| Chilling Option | Non-Refrigerated |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Series | LK4420DB |
| Color | Evergreen |
| Dimensions | 26 in W x 29 in D x 41-11/16 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Drain Connection | 1-1/2 in |
| Finish | Powder Coated |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Number of Stations | 2 |
| Operation | Pushbutton |
| Pressure Rating | 105 psi |
| Brand | Elkay® |
| Package Width | 29.75 in |
| Package Height | 34 in |
| UNSPSC | 48101710 |
| Package Length | 47.75 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Elkay Manufacturing |
| UPC | 094902057699 |
| Manufacturer Part Number | LK4420DBEVG |
5 Years Limited
ADA Compliant|ICC A117.1|ASME A112.19.3/CSA B45.4|NSF/ANSI 61/372 (Lead Free)
For Commercial
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Elkay®Non-Filtered Outdoor Bi-Level Pedestal Fountain, Pushbutton Operation

