ezH2O® Bottle Filling Station and Bi-Level High Efficiency Vandal-Resistant Cooler Filtered Refrigerated Stainless
PartELKLVRCGRNTL8WSK
MFGLVRCGRNTL8WSK
Description
Elkay® Bottle Filling Station and Cooler, Lead Free Filtered, Series: EZH2O®, 1.1 gpm, Operation: Mechanical Front Bubbler Button, Chilling Option: Refrigerated, 1-1/2 in Drain, Wall Mount, 115 V AC 60 Hz 260 W, R-134A Refrigerant, Stainless Steel, Stainless Steel, 17-7/8 in W x 18-1/2 in D x 52-1/16 in H, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Touchless, sensor activation (bottle filler) designed for easy use; vandal-resistant, push-button activation for the water cooler
- High-performance compressor and insulation greatly reduce energy consumption
- Hermetically sealed refrigeration system provides chilled water to satisfy thirst
- Fill rate is 1.1 GPM. Laminar flow provides clean fill with minimal splash
- Visual filter monitor with LED filter status indicator for when filter change is necessary
- The 3,000-gallon filter is certified to NSF 42 and 53 for lead, Class 1 particulate, chlorine, taste and odor reduction
- Green Ticker™ informs user of number of 20 oz. plastic water bottles saved from waste
- Silver ion antimicrobial protection on key plastic components to inhibit the growth of mold and mildew
- Vandal-resistant, StreamSaver bubblers feature chrome-plated integral hood guard to prevent contamination, tampering and reduce water usage
- Rated for indoor use
The Elkay EZH2O® Bottle Filling Station delivers a clean quick water bottle fill and enhances sustainability by minimizing our dependency on disposable plastic bottles. Complete cooler and bottle filling station in a consolidated space saving ADA compliant design. Bottle Filler features sanitary no-touch sensor activation with automatic 20-second shut-off timer.
| Type | Refill Station & Drinking Fountain Combo |
| Mounting Type | Wall |
| Chilling Option | Refrigerated |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Series | EZH2O® |
| Dimensions | 17-7/8 in W x 18-1/2 in D x 52-1/16 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Drain Connection | 1-1/2 in |
| Electrical Ratings | 115 V AC 60 Hz 260 W |
| Finish | Stainless Steel |
| Flow Rate | 1.1 gpm |
| Material | Stainless Steel |
| Operation | Mechanical Front Bubbler Button |
| Refrigerant Type | HFC-134A |
| Brand | Elkay® |
| Package Width | 28.6875 in |
| Package Height | 35.625 in |
| UNSPSC | 48101710 |
| Package Length | 24 in |
| Item Width | 18.625 in |
| Item Length | 36.125 in |
| Country of Origin | US |
| Item Height | 46.25 in |
| Manufacturer | Elkay Manufacturing |
| UPC | 094902767291 |
| Manufacturer Part Number | LVRCGRNTL8WSK |
Water Cooler (LVRCGRNTL8WSC), Bottle Filler (LZWSR), Filter
1 Year Limited
ADA Compliant and ICC A117.1|ASME A112.19.3/CSA B45.4|CAN/CSA C22.2# 120|NSF/ANSI 42/53/61/372 (Lead Free)|UL 399 Listed|WQA Certified
Indoor Application
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Elkay®ezH2O® Bottle Filling Station and Bi-Level High Efficiency Vandal-Resistant Cooler Filtered Refrigerated Stainless

