ezH2O® In-Wall Bottle Filling Station Filtered Refrigerated Stainless
PartELKLZWS8K
MFGLZWS8K
Description
Elkay® Filtered Bottle Filling Station, Series: EZH2O®, 115 V AC, 5 A, 370 W, 60 Hz, Gallons per Hour: 8 gph, 1 Station, Indoor, Wall Mount, Stainless Steel, Stainless Steel, 19-3/4 in L x 3-1/2 in W x 40-13/16 in H, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Designed as a stand-alone unit or to be paired with Elkay SwirlFlo or Soft Sides architectural fountains
- Hermetically sealed refrigeration system provides chilled water to satisfy thirst
- Touchless, sensor activation (bottle filler) designed for easy use
- Fill rate is 1.1 GPM. Laminar flow provides clean fill with minimal splash
- Visual filter monitor with LED filter status indicator for when filter change is necessary
- The 3,000-gallon filter is certified to NSF 42 and 53 for lead, Class 1 particulate, chlorine, taste and odor reduction
- Green Ticker™ informs user of number of 20 oz. plastic water bottles saved from waste
- Silver ion antimicrobial protection on key plastic components to inhibit the growth of mold and mildew
- Real drain system eliminates standing water
- Rated for indoor use
The Elkay EZH2O® Bottle Filling Station delivers a clean quick water bottle fill and enhances sustainability by minimizing our dependency on disposable plastic bottles. Fully recessed in-wall design. Sanitary no-touch sensor activation with automatic 20-second shut-off timer.
| Type | Bottle Refill Station |
| Mounting Type | Wall |
| Chilling Option | Refrigerated |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Series | EZH2O® |
| Amperage Rating | 5 A |
| Dimensions | 19-3/4 in L x 3-1/2 in W x 40-13/16 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Finish | Stainless Steel |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gallons per Hour | 8 gph |
| Installation Type | Indoor |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Stations | 1 |
| Voltage Rating | 115 V AC |
| Wattage | 370 W |
| Brand | Elkay® |
| Package Width | 53.4375 in |
| Package Height | 22 in |
| UNSPSC | 48101710 |
| Package Length | 28.25 in |
| Item Width | 3.5 in |
| Item Length | 19.75 in |
| Country of Origin | US |
| Item Height | 40.8125 in |
| Manufacturer | Elkay Manufacturing |
| UPC | 094902633527 |
| Manufacturer Part Number | LZWS8K |
Bottle Filler (LZWSM8C), Chiller (ECH8), Filter (EWF3000)
Limited
ADA Compliant and ICC A117.1|Buy American Act|CAN/CSA C22.2 No 120|GreenSpec|NSF 42/53/61/372|UL 399
For Indoor Use Only
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Elkay®ezH2O® In-Wall Bottle Filling Station Filtered Refrigerated Stainless

