Fire Rated Access Door, Dual Lock, 12 x 12 in, Galvanized Steel, 16 ga, Primer Coated
PartELMFRC1212
MFGFRC-12X12-PC-DUL
Description
Elmdor Stoneman Ceiling Access Door, Fire Rated, Series: FRC, Rectangle Shape, 12 in Width, 12 in Height, 1 Latch, 12-3/8 in Wall/13-5/8 in Ceiling Rough Opening Width, 12-3/8 in Wall/13-5/8 in Ceiling Rough Opening Height, Galvanized Steel, Prime Coated, White
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Door shall be filled with 2 in the, fire rated insulation and be welded pan type
- Access door shall have spring automatic closer, be self-latching and contain interior latch release
- Exterior latching shall be recessed and universal self-latching bolt, operated by either a knurled knob or flush key
- Ceiling mount
- Hinge is fully concealed and mounted on the long side of the rectangular door panel
- Galvanized drywall bead
| Type | Fire Rated |
| Latch | Dual Lock |
| Finish | Primer Coated |
| Width | 12 in |
| Length | 12 in |
| Material | Galvanized Steel |
| Thickness | 16 ga |
| Color | White |
| Height | 12 in |
| Rough Opening Height | 12-3/8 in Wall/13-5/8 in Ceiling |
| Rough Opening Width | 12-3/8 in Wall/13-5/8 in Ceiling |
| Series | FRC |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Elmdor Stoneman |
| UNSPSC | 30171500 |
| Manufacturer | Elmdor Stoneman |
| UPC | 759726005775 |
| Manufacturer Part Number | FRC-12X12-PC-DUL |
ANSI-UL 10B
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Elmdor StonemanFire Rated Access Door, Dual Lock, 12 x 12 in, Galvanized Steel, 16 ga, Primer Coated

