Shower Stall, ADA, 38 x 38 x 76-1/2 in, Center Drain, Acrylic, White
PartFIBHS3838BF
MFGHS38-38 BF
Description
Fiber Care Baths HS38-38 BF Shower Stall, ADA, 38 x 38 x 76-1/2 in, Center Drain, Acrylic, White
Price/Availability Accessible On Login
- This unit is a smooth wall unit. (no tile pattern)
- Sides and back are reinforced for handicap seats and bars (seats and bars not included)
- Non-Skid textured bottom surface
- Green Friendly Tubs and Showers: Utilizing Advanced Chemistry that yields, Higher Quality, Greater Strength and Lower Emissions
| Type | Shower Stall |
| Color Family | White |
| Material | Acrylic |
| Drain Location | Center |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Length | 38 in |
| Width | 38 in |
| Height | 76-1/2 in |
| Finish/Color | White |
| Brand | Fiber Care Baths |
| Manufacturer | Fiber Care Baths |
| Manufacturer Part Number | HS38-38 BF |
Price/Availability Accessible On Login

Fiber Care BathsShower Stall, ADA, 38 x 38 x 76-1/2 in, Center Drain, Acrylic, White

