Pleated Air Filter, 16 x 24 x 2 in, MERV 8
PartFIL16242
MFGFIL16242
Description
Pleated Air Filter, 16 x 24 x 2 in, MERV 8
Price/Availability Accessible On Login
| Type | Pleated |
| MERV | 8 |
| Depth | 2 in |
| Width | 16 in |
| Length | 24 in |
| Color | White |
| Final Resistance | 1 in WG |
| Flow Rate | 800 to 1675 cfm |
| Initial Resistance | 0.14 in wg |
| Media Material | Synthetic |
| Temperature Rating | 200 deg F |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | FIL16242 |
Residential, Hospitals, Laboratories, Pharmaceutical Plants and Commercial Office Buildings
Price/Availability Accessible On Login

Approved VendorsPleated Air Filter, 16 x 24 x 2 in, MERV 8

