Tubular Locknut, 1 in, Brass, Brass
PartFIS62502100
MFG6250-2100
Description
Fisher Waste Socket Locknut, NPS, 1 in, 1-7/8 in Width, 3/8 in Height, Brass
Price/Availability Accessible On Login
| Type | Locknut |
| Nominal Size | 1 in |
| Color Family | Brass |
| Material | Brass |
| Finish | Brass |
| Height | 3/8 in |
| Thread Size | 1 in |
| Thread Type | NPS |
| Width | 1-7/8 in |
| Brand | Fisher |
| UNSPSC | 40141700 |
| Manufacturer | Fisher Manufacturing |
| UPC | 642889013827 |
| Manufacturer Part Number | 6250-2100 |
1 Year Limited
ANSI A112.18.1M|CSA Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including Lead, Nickel (Metallic) and Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which are known to the State of California to cause cancer, and Lead and Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.
Price/Availability Accessible On Login

FisherTubular Locknut, 1 in, Brass, Brass

