H Heat Pump Air Handler, 1.5 ton, 21.6 Kbtu/hr
PartFJSADUH18LUAS1
MFGADUH18LUAS1
Description
Airstage, ADUH18LUAS1, Air Handler, Concealed Duct, Series: H-Series, 1.5 ton Nominal, 21600 Btu/hr Heating, 554 cfm Flow Rate, R-410A Refrigerant, 32 dB Sound Level, 1/2 in Suction Line, 7-13/16 in H x 35-7/16 in W x 24-7/16 in Dimensions, Import
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT
- Thermostat setting automatically changes according to the temperature to avoid unnecessary cooling and heating.
- Automatically alternates between heating or cooling if the room temperature falls 4˚F below the set temperature when cooling or rises 4˚F above set temperature when heating.
- This mode gives priority to reducing the level of humidity in the room, in conjunction with lowering the temperature.
- System starts in high fan speed and automatically adjusts downward as room begins to reach set temperature.
- Outside air can be introduced by attaching field supplied flexible duct to fresh air knockouts.
- An extra quiet fan speed to make sure you are not disturbed.
- Allows you to set on/off time twice a day and a different on/off time by day.
- Indoor coil will warm prior to fan operating, preventing cold air during heating mode.
- Built-In Condensate Pump integrated into the indoor unit.
- Ability to connect up to 16 identical style indoor units to one wired remote.
Excellent to use when ceiling cavity is small andthereis no slope for drain.
| Type | Heat Pump |
| Nominal Capacity | 1.5 ton |
| Cooling Capacity | 21.6 Kbtu/hr |
| Series | H |
| Dimensions | 7-13/16 in H x 35-7/16 in W x 24-7/16 in |
| Domestic/Import | Import |
| Flow Rate | 554 cfm |
| Heating Capacity | 21600 Btu/hr |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Sound Level | 32 dB |
| Suction Line Size | 1/2 in |
| Brand | Airstage |
| Package Width | 46 in |
| Package Height | 10.88 in |
| Package Length | 30.38 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Fujitsu General |
| Manufacturer Part Number | ADUH18LUAS1 |
Handheld remote control
7 Years Compressor/5 Years Parts
AHRI Certified|ISO9001|ISO14001|cETLus Listed|ASTM B117|RoHS Compliant|Energy Star Compliant|California 2022 Title 24 requirements
For Residential and Light Commercial Applications
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT

AirstageH Heat Pump Air Handler, 1.5 ton, 21.6 Kbtu/hr

