10-Stage Booster Pump, 2 hp, 1 in Inlet, 1 in Outlet, 3600 rpm, 120/240 VAC, ODP
PartFKN25FBT2S4
MFG95832530
Description
LittleGIANTĀ®, 95832530, Horizontal, 25 gpm Flow Rate, 115, 230 V AC, 12 A, 60 Hz Frequency, 1 ph, 120 deg F, Stainless Steel, 9.09 in H x 6.5 in W x 32.62 in L Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Designed for boosting water pressure from a variety of sources including municipal and private water systems
- Stainless steel discharge head on all models
- Cast iron motor bracket with a rugged support foot for horizontal or vertical mounting and a handle for portability of the unit
- 1 in suction and 1 in discharge are the same across the entire line, simplifying installation and maintenance
- Built by Franklin Electric's patented (U.S. Patent 7,290,984) Tri-Seal floating stage system, for maximum efficiency, longevity and performance
- Assembled with the highest quality materials of construction, such as Acetal for impellers,
- Modified PPO for the diffusers and 300 series stainless steel for the hub, eye seals, shaft, and shell
- Easily serviced through a back pull-out design, which leaves all plumbing and the pump undisturbed in their original location
- Industry proven square flange motors
- Single-phase 1/2 through 2 hp motors are dual voltage, set to run with either 115 V or 230 V incoming power, while 3 hp are 230 V only
- Shut-off pressures up to 270 psi, flow rates from 5 to 25 gpm, and temperatures up to 120 deg F / 49 deg C
| Type | Pump |
| Number of Stages | 10 |
| Power Rating | 2 hp |
| Voltage Rating | 120/240 VAC |
| Inlet Size | 1 in |
| Outlet Size | 1 in |
| Speed | 3600 rpm |
| Enclosure Type | ODP |
| Amperage Rating | 12 A |
| Dimensions | 9.09 in H x 6.5 in W x 32.62 in L |
| Flow Rate | 25 gpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Material | Stainless Steel |
| Phase | 1 ph |
| Temperature Rating | 120 deg F |
| Brand | LittleGIANTĀ® |
| Manufacturer | Franklin Electric |
| Manufacturer Part Number | 95832530 |
1 Year
AISI 304
For Water Supply and Pressure Boosting
Price/Availability Accessible On Login

LittleGIANT®10-Stage Booster Pump, 2 hp, 1 in Inlet, 1 in Outlet, 3600 rpm, 120/240 VAC, ODP

