Jet Rite 2 Hydropneumatic Tank, 9 gal, 12-1/2 in Dia, 125 psi, Blue
PartFLXPJR25S
MFGPJR 25S
Description
Flexcon Well Tank, Series: Jet Rite 2 PJR, MNPT Discharge Connection Type, 3/4 in Discharge, 12-1/2 in Overall Dia, 13 in Length, 18.9 in Height, 9 gal, 3.6 Max Acceptance Factor, 125 psi, 20 psi Precharge, Cold Rolled Steel
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- 16 ga cold rolled steel tank
- Finish: Appliance-quality paint for indoor or outdoor installation
- Water chambers: 100% butyl rubber, virgin polypropylene liner
- Testing: High pressure, seam weld, helium, final precharge check
- Brass air valve with O-ring seal
In addition to their bulletproof design, Jet Rite 2 tanks are made with a stainless steel system connection. And they are finished with an appliance-quality paint to help them withstand even the harshest outdoor elements. They are also available in both vertical and horizontal models providing unlimited installation flexibility.
| Capacity | 9 gal |
| Diameter | 12-1/2 in |
| ASME Yes/No | No |
| Pressure Rating | 125 psi |
| Series | Jet Rite 2 |
| Color | Blue |
| Discharge Connection Type | MNPT |
| Discharge Size | 3/4 in |
| Height | 18.9 in |
| Length | 13 in |
| Material | Cold Rolled Steel |
| Max Acceptance Factor | 3.6 gal |
| Overall Diameter | 12-1/2 in |
| Precharge Rating | 20 psi |
| Brand | Flexcon |
| UNSPSC | 24111810 |
| Country of Origin | TW |
| Manufacturer | Flexcon Industries |
| UPC | 795033050404 |
| Manufacturer Part Number | PJR 25S |
5 Years Limited
American Ground Water Trust|CE Certified|NSF 61|TUV Certified|Water System Council
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

FlexconJet Rite 2 Hydropneumatic Tank, 9 gal, 12-1/2 in Dia, 125 psi, Blue

