Jet Rite 2 Hydropneumatic Tank, 14 gal, 15-3/8 in Dia, 125 psi, Blue
PartFLXPJR44IL
MFGPJR44IL
Description
Flexcon Well Tank, Series: Jet Rite 2, MNPT Discharge Connection Type, 1 in Discharge, 16.3 in Overall Dia, 19-3/4 in Height, 14 gal, Polypropylene Liner, 125 psi, 28 psi Precharge, Stainless Steel
Price/Availability Accessible On Login
- 16 ga cold rolled steel tank
- Appliance-quality paint finish for indoor or outdoor installation
- 100% butyl rubber, virgin polypropylene liner water chambers
- Stainless steel connection
- High pressure, seam weld, helium, final precharge check testing
- Brass valve with O-ring seal air valve
- Drawn steel with polyurethane finish shell
In addition to their bulletproof design, Jet Rite 2 tanks are made with a stainless steel system connection. And they are finished with an appliance-quality paint to help them withstand even the harshest outdoor elements. They are also available in both vertical and horizontal models providing unlimited installation flexibility.
| Capacity | 14 gal |
| Diameter | 15-3/8 in |
| ASME Yes/No | No |
| Pressure Rating | 125 psi |
| Series | Jet Rite 2 |
| Color | Blue |
| Discharge Connection Type | MNPT |
| Discharge Outlet Size | 1 |
| Discharge Size | 1 in |
| Height | 19-3/4 in |
| Liner Material | Polypropylene |
| Material | Stainless Steel |
| Overall Diameter | 16.3 in |
| Precharge Rating | 28 psi |
| Brand | Flexcon |
| UNSPSC | 40151700 |
| Country of Origin | TW |
| Manufacturer | Flexcon Industries |
| UPC | 079503305060 |
| Manufacturer Part Number | PJR44IL |
5 Years Limited
American Ground Water Trust|ANSI 61/372|cUSA Certified|NSF 61/372|Water System Council
Price/Availability Accessible On Login

FlexconJet Rite 2 Hydropneumatic Tank, 14 gal, 15-3/8 in Dia, 125 psi, Blue

