BOALINQ™ 2-Bolt Repair Coupling, 6 in, 11.6 in L, Steel
PartFORBOAL6
MFGBOAL-6
Description
FORD, BOAL-6, Coupling, 2-Bolt, Series: BOALINQ™, 6 in Pipe, Steel, 11.6 in L Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Dual gaskets with removable, replaceable inner gasket provide greater range
- Coated stainless steel nuts and bolts offer superior performance
- Hardware located on top of coupling for ease of installation
- Lightweight carbon steel end rings and sleeve have e-coat epoxy finish with fusion bonded epoxy top coat to increase impact, abrasion and corrosion protection
- Allows for 4° of deflection per side
- Rated to 260 psi
- Nylon lifting strap
| Type | 2-Bolt |
| Pipe Size | 6 in |
| Length | 11.6 in |
| Material | Steel |
| Series | BOALINQ™ |
| Dimensions | 11.6 in L |
| Brand | FORD |
| Manufacturer | Ford Meter Box |
| Manufacturer Part Number | BOAL-6 |
NSF61 Certified
Price/Availability Accessible On Login

FORDBOALINQ™ 2-Bolt Repair Coupling, 6 in, 11.6 in L, Steel

