FC4 Steel Repair Coupling, 30 in, 10 in L, Carbon Steel
PartFORFC43200A10R
MFGFC4-3200-A10R
Description
FORD Coupling, Series: FC4, Fitting/Connector Type: Coupling, 30 in Nominal, 230 psi, Method of Manufacture: Fabricated, Steel, Alkyd Enamel Shop Coated, Black, 32 in OD
Price/Availability Accessible On Login
The FORD FC4 Steel Coupling is an all steel coupling designed to connect various types of plain end pipe with the same OD and is available for pipe sizes up to a maximum nominal Dia of 60 in. Design and performance characteristics of fabricated steel couplings are specified in AWWA Standard C219. The Style FC4 Coupling is available in a variety of center sleeve lengths and Thiknesses.
| Type | Steel |
| Pipe Size | 30 in |
| Length | 10 in |
| Material | Carbon Steel |
| Series | FC4 |
| Color | Black |
| Dimensions | 32 in OD |
| Finish | Alkyd Enamel Coated |
| Fitting/Connector Type | Coupling |
| Method of Manufacture | Fabricated |
| Nominal Size | 30 in |
| Pressure Rating | 230 psi |
| Brand | FORD |
| UNSPSC | 40172600 |
| Manufacturer | Ford Meter Box |
| Manufacturer Part Number | FC4-3200-A10R |
SBR Rubber Gasket, (16) 5/8 in Dia x 13-1/2 in L Standard Shop Coat Standard Alloy Bolts and Nuts, Carbon Steel End Rings, 10 in Carbon Steel Center Sleeve
1 Year
AWWA C219/C111 Bolts and Nuts|AISI 1018/1020 End Ring|ASTM A36 Center Sleeve|ASTM A242 Bolts and Nuts|ASTM D2000 Gasket|NSF 61|UL Listed|PROP65: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
For joining steel size pipes with the same outside dia
Price/Availability Accessible On Login

FORDFC4 Steel Repair Coupling, 30 in, 10 in L, Carbon Steel

