FC5 Steel Repair Coupling, 14 in, 10 in L, Carbon Steel
PartFORFC514001530A10R
MFGFC5-1400-1530-A10R
Description
FORD Transition Coupling, Series: FC5, Fitting/Connector Type: Coupling, 14 in Nominal, 200 psi, Method of Manufacture: Fabricated, Steel, Alkyd Enamel Shop Coated, Black, 19-11/16 in OAD
Price/Availability Accessible On Login
The FORD FC5 Transition Coupling is an all steel product designed to connect plain end pipes with different OD's. When ordering, use the table shown on the next page or use the exact OD measurements of the two pipes to be joined. The numbering system chart below shows how to order an FC5 coupling for your specific needs. Generally, the maximum differential between two pipes to be joined may not exceed 1 in except as listed.
| Type | Steel |
| Pipe Size | 14 in |
| Length | 10 in |
| Material | Carbon Steel |
| Series | FC5 |
| Color | Black |
| Dimensions | 19-11/16 in OAD |
| Finish | Alkyd Enamel Coated |
| Fitting/Connector Type | Coupling |
| Method of Manufacture | Fabricated |
| Nominal Size | 14 in |
| Pressure Rating | 200 psi |
| Brand | FORD |
| UNSPSC | 40172600 |
| Manufacturer | Ford Meter Box |
| Manufacturer Part Number | FC5-1400-1530-A10R |
14 in Small End SBR Rubber Gasket, 15.3 in Large End SBR Rubber Gasket, (9) 5/8 in Dia x 10 in L Standard Shop Coat Standard Alloy Bolts and Nuts, Carbon Steel End Rings, 10 in Carbon Steel Center Sleeve
1 Year
AWWA C219/C111 Bolts and Nuts|AISI 1020 End Ring|ASTM A36 Center Sleeve|ASTM A242 Bolts and Nuts|ASTM D2000 M4AA810 Gasket|NSF 61|UL Listed|PROP65: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
For joining pipes with different outer dia
Price/Availability Accessible On Login

FORDFC5 Steel Repair Coupling, 14 in, 10 in L, Carbon Steel

