Plymouth® Wall Mount Lavatory Sink, ADA, 19 x 17 x 10-1/2 in, 4 in Centerset, Vitreous China, White
PartGER12314
MFGG0012314
Description
Gerber®, G0012314, Bathroom Sink With Consealed Front Overflow, Plymouth® Collection, Rectangle Shape, 15 in W x 10-3/4 in D Bowl, 1-1/4 in Drain Opening, 3 Faucet Holes, 4 in Faucet Hole Spacing, 1 Basins, 19 in W x 17 in D x 10-1/2 in H Overall, Wall Mounting, Vitreous China, White, ADA Compliance: Yes, Import
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Concealed front overflow
- Rectangular shaped basin
- Rear-oriented drain hole location for ease of drain installation
- Ledge type sink with backsplash for maximum sturdiness
| Type | Wall |
| Collection | Plymouth® |
| Overall Length Range | 19 to 19-15/16 in |
| Overall Width Range | 17 to 17-7/8 in |
| Bowl Depth | 10-1/2 in |
| Color Family | White |
| Hole Type | 4 in Centerset |
| Material | Vitreous China |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | White |
| Overall Length | 19 in |
| Overall Width | 17 in |
| Bowl Size | 15 in W x 10-3/4 in D |
| Domestic/Import | Import |
| Drain Opening Size | 1-1/4 in |
| Faucet Hole Spacing | 4 in |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Basins | 1 |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Overall Dimensions | 19 in W x 17 in D x 10-1/2 in H |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Gerber® |
| Package Width | 11.81 in |
| Package Height | 18.74 in |
| UNSPSC | 30181504 |
| Package Length | 20.08 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Gerber Plumbing Fixtures |
| UPC | 671052000531 |
| Manufacturer Part Number | G0012314 |
99-161 Fast Aligning 1-Piece Wall Hanger
ADA Compliant|ANSI A112.19.2M|ASME A112.19.2|CSA Certified|UPC Listed|IAPMO Listed|cUPC Listed
Concealed Chair Carrier
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Gerber®Plymouth® Wall Mount Lavatory Sink, ADA, 19 x 17 x 10-1/2 in, 4 in Centerset, Vitreous China, White

