Viper® Two Piece Toilet, ADA, Floor Mount, 14 in Rough, Elongated Bowl, Left Hand Lever, 1.28 gpf, White
PartGER31524
MFGGWS31524
Description
Gerber®, GWS31524, Toilet, 2-Piece, Viper Collection, 1.28 gpf Flush, Elongated Bowl, 17-1/8 in Rim Height, 14 in Rough-In, 2 in Trapway, Floor Mounting, Dual Fed Siphon Jet Flushing System, 3 in Flush Valve, 3/8 in Tank, 17-1/8 in H x 14-9/16 in W Bowl, 31-3/4 in H x 18-3/4 in W x 30-1/2 in D Overall, Vitreous China, White, Import
Price/Availability Accessible On Login
- 14 in Rough-In
- ErgoHeight ADA elongated bowl for added comfort
- Color-matched metal tank lever
- Large 2 in fully glazed trapway
- Extra-large dual fed siphon jet
- 3 in flush valve for maximum water force
- Fluidmaster 400A fill valve
- Extra-tall bolt caps
| Type | Two Piece |
| Flush Handle | Left Hand Lever |
| Number of Functions | Single Flush |
| Mounting Type | Floor |
| Bowl Shape | Elongated |
| Color Family | White |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Collection | Viper® |
| Flush Rate | 1.28 gpf |
| Rough-In Size | 14 in |
| Seat Yes/No | No |
| Finish/Color | White |
| Bowl Dimensions | 17-1/8 in H x 14-9/16 in W |
| Domestic/Import | Import |
| Flush Valve Size | 3 in |
| Flushing System | Dual Fed Siphon Jet |
| Material | Vitreous China |
| Overall Dimensions | 31-3/4 in H x 18-3/4 in W x 30-1/2 in D |
| Rim Height | 17-1/8 in |
| Tank Inlet Size | 3/8 in |
| Trapway Size | 2 in |
| Brand | Gerber® |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Gerber Plumbing Fixtures |
| UPC | 719934960259 |
| Manufacturer Part Number | GWS31524 |
15 Years Parts and Components, Limited Lifetime
ADA Compliant|WaterSense Certified|High Efficiency Toilet (HET)
Ideal for both new installations and replacement applications
Price/Availability Accessible On Login

Gerber®Viper® Two Piece Toilet, ADA, Floor Mount, 14 in Rough, Elongated Bowl, Left Hand Lever, 1.28 gpf, White

