Viper® Toilet Tank, Bowl Mount, Left Hand Lever, 1.28 gpf, Biscuit
PartGER3859009
MFGGWS3859009
Description
Gerber®, GWS3859009, Toilet Tank, Contemporary, Viper Collection, 1.28 gpf Gallons per Flush, Left-hand Trip Lever Flush Handle, 3 in Flush Valve, 12 in Rough-In, 18-3/4 in Width, 9 in Depth, Vitreous China, Biscuit, Import
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Best-in-class Fluidmaster 400A fill valve for long-lasting, anti-siphon operation and easy replacement
- Rigid flapper provides a leak-free seal and resists corrosion
- Color-matched metal tank lever blends seamlessly to complement any bathroom decor
- Double-nut, multi-point tank-to-bowl mounting system provides easy, tool-free installation
| Flush Handle | Left Hand Lever |
| Number of Functions | Single Flush |
| Mounting Type | Bowl |
| Color Family | Off-White |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Collection | Viper® |
| Flush Rate | 1.28 gpf |
| Finish/Color | Biscuit |
| Depth | 9 in |
| Domestic/Import | Import |
| Flush Valve Size | 3 in |
| Gallons per Flush | 1.28 gpf |
| Material | Vitreous China |
| Type | Toilet Tank |
| Width | 18-3/4 in |
| Brand | Gerber® |
| Package Width | 9.63 in |
| Package Height | 16.13 in |
| Package Length | 19.5 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Gerber Plumbing Fixtures |
| UPC | 671052658657 |
| Manufacturer Part Number | GWS3859009 |
Color Matched Extra Tall Bolt Caps
Limited Lifetime
WaterSense Certified|cUPC Cerfified
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Gerber®Viper® Toilet Tank, Bowl Mount, Left Hand Lever, 1.28 gpf, Biscuit

