Flexible Connector, 2-1/2 in, C, 12 in L, Bronze
PartGFMBRZCS212
MFGBS-250
Description
Global-Flex Mfg BS-250 Flexible Connector, 2-1/2 in, C, 12 in L, Bronze
Price/Availability Accessible On Login
- 272 psig at 70 deg F, 233 psig at 250 deg F pressure rating
| Type | Flexible |
| Nominal Size | 2-1/2 in |
| End Style | C |
| Material | Bronze |
| Length | 12 in |
| Pressure Rating | 272 psi |
| Series | BS |
| Temperature Rating | 450 deg F |
| Brand | Global-Flex Mfg |
| UNSPSC | 40172900 |
| Manufacturer | Global Flex, Mfg |
| Manufacturer Part Number | BS-250 |
5 Years
Price/Availability Accessible On Login

Global-Flex MfgFlexible Connector, 2-1/2 in, C, 12 in L, Bronze

