Surface™ Towel Ring, Polished Chrome
PartGIN280526
MFG2805/PC
Description
Ginger® Towel Ring, Series: Model 2805, Surface™, 9-3/4 in Overall Length, 3-15/16 in Overall Depth, 2-3/16 in Base, Solid Brass, Polished Chrome
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- 2-post design with rigid, outwardly curved bar
- Complements Surface™ product series
Sophisticated and serene, Surface™ embodies the best in modern design. The form is absolute - no stroke wasted, no detail is overworked.
| Type | Ring |
| Color Family | Chrome |
| Collection | Surface™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Base Size | 2-3/16 in |
| Material | Solid Brass |
| Overall Depth | 3-15/16 in |
| Overall Length | 9-3/4 in |
| Series | Model 2805 |
| Brand | Ginger® |
| UNSPSC | 30181602 |
| Manufacturer | Brasstech |
| UPC | 736752867928 |
| Manufacturer Part Number | 2805/PC |
Installation Hardware
10 Years Parts Warranty on Functionality
US Federal and State Material Regulations
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Ginger®Surface™ Towel Ring, Polished Chrome

