Eavon Towel Ring, Satin Nickel
PartGIN4821SN
MFG4821/SN
Description
GingerĀ® Towel Ring, Open, Series: Model 4821, Eavon, 7-5/16 in Ring Dia, 3-3/16 in Overall Depth, 8-1/16 in Overall Height, 2-1/4 in Base, Solid Brass, Satin Nickel
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- 1-post, horizontal pivot design with hanging, open ring
- Complements Eavon product series
Called nature's perfect shape, the hexagon can be found in a myriad of architectures and interior designs. The hex give this traditional look a modern industrial element, allowing the Eavon Collection to enhance many different themes across the style spectrum.
| Type | Ring |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Eavon |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Satin Nickel |
| Base Size | 2-1/4 in |
| Material | Solid Brass |
| Overall Depth | 3-3/16 in |
| Overall Height | 8-1/16 in |
| Ring Diameter | 7-5/16 in |
| Series | Model 4821 |
| Brand | GingerĀ® |
| UNSPSC | 30181602 |
| Manufacturer | Brasstech |
| UPC | 736752921590 |
| Manufacturer Part Number | 4821/SN |
10 Years Warranty on Finish/10 Years Parts Warranty on Functionality
US Federal and State Material Regulations
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Ginger®Eavon Towel Ring, Satin Nickel

