Compact Design 4-Stage Centrifugal Pump, 1 x 1 in, 316/316L Stainless Steel, 3/4 hp, 3600 rpm, 240 VAC, 1 ph, ODP
PartGLD1HM04N05M6FBQE
MFG1HM04N05M6FBQE
Description
Goulds Centrifugal Pump, 4-Stage Compact Design, Series: e-HM™, 5 gpm, 1 in NPT Inlet, 1 in NPT Outlet, 3/4 hp, 230 V AC, 3.69 FLA, 60 Hz, 1 ph, 145 psi Maximum, 3500 rpm Motor, Service Factor: 1, 316L Stainless Steel Impeller, Horizontal Mount, 20 to 248 deg F, TEFCPE, 316L Stainless Steel, 14.57 in L x 8.86 in H
Price/Availability Accessible On Login
- Up to 15% more efficient, the new e-HM™ is based on the innovative platform and market-proven hydraulics of our e-SV™ vertical multistage pumps, delivering energy efficiency that outperforms the competition by up to 15%
- Powerful versatility - The e-HM™ can be configured for a wide range of food and beverage application, including support for flow of 2+ gal, with two designs, six models and modular construction, it's completely customizable
- Short lead time US assembly and fast shipping ensure you get the right pump at the right time
- More performance for less cost, The e-HM™ is a high-performance pump with full pressure-boosting capabilities using significantly less energy, do more while spending less
- 1 ph pump label 45 deg C ambient
- Carbon-silicon carbide-EPDM (standard) seal
The e-HM™ series of horizontal multi-stage pumps designed expressly for commercial and industrial use. The e-HM™ uses the market-proven hydraulics of the e-SV, which helps the e-HM™ offer market leading efficiency. The high-efficiency motor means that you can use less pump for more performance. The standard balanced impeller reduces axial thrust 40%, therefore; extending motor bearing life. The e-HM™ also boasts a 20% increase in body thickness enhancing durability and further reducing lifecycle costs.
| Type | Compact Design 4-Stage |
| Material | 316/316L Stainless Steel |
| Inlet Size | 1 in |
| Outlet Size | 1 in |
| Power Rating | 3/4 hp |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| Phase | 1 ph |
| Enclosure Type | ODP |
| Amperage Rating | 3.69 FLA |
| Dimensions | 14.57 in L x 8.86 in H |
| Flow Rate | 5 gpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Horsepower | 3/4 hp |
| Impeller Type | 316L Stainless Steel |
| Maximum Head | 520 ft |
| Maximum Pressure | 145 psi |
| Motor Speed | 3500 rpm |
| Mounting Type | Horizontal |
| Series | e-HM™ |
| Service Factor | 1 |
| Temperature Rating | 20 to 248 deg F |
| Brand | Goulds |
| UNSPSC | 40151503 |
| Manufacturer | Xylem |
| UPC | 697666799432 |
| Manufacturer Part Number | 1HM04N05M6FBQE |
1-Phase Frame 71 Motor
1 Year Limited
AISI Specified|cURus Listed|UL Listed
Industrial Washing and Cleaning, Food and Beverage, Industrial Refrigeration, Water Treatment and OEM Custom Application
Price/Availability Accessible On Login

GouldsCompact Design 4-Stage Centrifugal Pump, 1 x 1 in, 316/316L Stainless Steel, 3/4 hp, 3600 rpm, 240 VAC, 1 ph, ODP

