Groundwater Submersible Pump End, 26-Stage, 5 hp, 25 gpm
PartGLD25GS50
MFG25GS50
Description
Goulds Water End, Standard Capacity, Series: 25GS, 25 gpm, 26 Stage, 310 ft Maximum Head, 5 hp, 60 Hz, 3450 rpm Motor, Noryl® Impeller, Proprietary Engineered Polymer Bearing, 304 Stainless Steel, 33.4 in L
Price/Availability Accessible On Login
- Field serviceable
- Sand resistant construction
- 3.9 in effective diameter with cable guard
- 1-1/4 in NPT discharge
- 8 to 33 gpm flow range
- Motor not included
| Type | Pump End |
| Flow Rate | 25 gpm |
| Power Rating | 5 hp |
| Number of Stages | 26 |
| Bearing Type | Proprietary Engineered Polymer |
| Dimensions | 33.4 in L |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Impeller Type | Noryl® |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Maximum Head | 310 ft |
| Motor Speed | 3450 rpm |
| Series | 25GS |
| Brand | Goulds |
| UNSPSC | 40151513 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Xylem |
| UPC | 697666003287 |
| Manufacturer Part Number | 25GS50 |
FDA Compliant Non-Metallic Parts|Tested to UL 778 and CAN 22.2 by CSA International
Residential Applications
Price/Availability Accessible On Login

GouldsGroundwater Submersible Pump End, 26-Stage, 5 hp, 25 gpm

