Close-Coupled 1-Stage Centrifugal Pump, 2 x 1-1/2 in, Bronze Fitted, 3 hp, 3600 rpm, 120/240 VAC, 1 ph, TEFC
PartGLD3BF1H4C0
MFG3BF1H4C0
Description
Goulds End-Suction Centrifugal Pump, 1-Stage Close-Coupled, Series: 3656 S-Group, 2 in NPT Inlet, 1-1/2 in NPT Outlet, 3 hp Power, 115 to 230 V AC, 60 Hz Frequency, 1 ph, 175 psig Maximum, 3500 rpm Motor, 1.15 Service Factor, Silicon Bronze Enclosed Impeller, 250 deg F, Totally Enclosed Fan Cooled Enclosure, Ball Bearing, Bronze Fitted, 23-3/4 in W Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- The model 3656 offers close coupled design for space saving and simplified maintenance
- Back pull-out to reduce maintenance down time
- Replaceable wearing components include stainless steel shaft sleeve and casing and hub wear rings to maintain peak efficiency
- Enclosed impeller design, dynamic balancing and renewable wear rings reduce losses affecting performance and pump life
- Rigid cast iron motor adapter provides support and registered fits maintain positive unit alignment
- Rotation when viewed from suction end of pump, standard discharge position is 12 o-clock
- Carbon rotary, ceramic stationary, Buna-N elastomer, 316 stainless steel metal part and 10K13 mechanical seal
- 5-1/8 in Dia impeller
The series 3656/3756 are single stage, end suction, centrifugal pumps for general liquid transfer, booster applications, irrigation and general service pumping. Pumps are available in three different materials of construction- all iron, bronze-fitted and all bronze ("S" group only).
| Type | Close-Coupled 1-Stage |
| Material | Bronze Fitted |
| Inlet Size | 2 in |
| Outlet Size | 1-1/2 in |
| Power Rating | 3 hp |
| Voltage Rating | 120/240 VAC |
| Phase | 1 ph |
| Enclosure Type | TEFC |
| Bearing Type | Ball |
| Dimensions | 23-3/4 in W |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Horsepower | 3 hp |
| Impeller Type | Silicon Bronze Enclosed |
| Maximum Pressure | 175 psi |
| Motor Speed | 3500 rpm |
| Series | 3656 S-Group |
| Service Factor | 1.15 |
| Temperature Rating | 250 deg F |
| Brand | Goulds |
| UNSPSC | 40151503 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Xylem |
| UPC | 697666174185 |
| Manufacturer Part Number | 3BF1H4C0 |
1-Phase 2-Pole NEMA JM/JP Motor
1 Year Limited
ANSI/NSF 61/372|CSA Certified
Booster Service, Spraying Systems, Irrigation, Water Circulation, Liquid Transfer and General Purpose Pumping
Price/Availability Accessible On Login

GouldsClose-Coupled 1-Stage Centrifugal Pump, 2 x 1-1/2 in, Bronze Fitted, 3 hp, 3600 rpm, 120/240 VAC, 1 ph, TEFC

