Groundwater Submersible Pump End, 25-Stage, 7.5 hp, 45 gpm
PartGLD45GS75
MFG45GS75
Description
Goulds Submersible Well Pump, High Capacity, Series: 45GS, 45 gpm, 25 Stage, 7-1/2 hp, 60 Hz, 3450 rpm Motor, Noryl® Floating Impeller, Proprietary Engineered Polymer Bearing, 304 Stainless Steel, 38.9 in L
Price/Availability Accessible On Login
- Innovative, proven hydraulics
- Upto 13% efficiency improvement
- Fewer models, same hydraulic coverage
- Premium stainless steel casing, motor adapter, discharge head
- Built-in stainless steel check valve
- Convenient serviceability
- Superior sand handling
| Type | Pump End |
| Flow Rate | 45 gpm |
| Power Rating | 7.5 hp |
| Number of Stages | 25 |
| Bearing Type | Proprietary Engineered Polymer |
| Dimensions | 38.9 in L |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Impeller Type | Noryl® Floating |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Motor Speed | 3450 rpm |
| Series | 45GS |
| Brand | Goulds |
| UNSPSC | 40151513 |
| Manufacturer | Xylem |
| UPC | 697666877338 |
| Manufacturer Part Number | 45GS75 |
CentriPro® 4 in Motor
Limited
AISI Specified|ANSI/NSF 61 Annex G|cCSAus CAN 22.2|CSA LLC Certified ANSI/NSF 372 Class 6853 01|FDA Compliant|4P49|UL 778
Residential, Small Municipal Water Supply and Light Irrigation
Price/Availability Accessible On Login

GouldsGroundwater Submersible Pump End, 25-Stage, 7.5 hp, 45 gpm

