3-Stage Booster Pump, 3 hp, 2 in Inlet, 2 in Outlet, 3600 rpm, 208-240/480 VAC, ODP
PartGLD45HB13035PE
MFG45HB13035PE
Description
Goulds Centrifugal Booster Pump, 3-Stage High Pressure, Series: 45HB, 2 in NPT Inlet, 2 in NPT Outlet, 3 hp Power, 208 to 230/460 V AC, 60 Hz Frequency, 3 ph, 100 psi Maximum, 3500 rpm Motor, 1.15 Service Factor, Glass-Filled Thermoplastic Impeller, 160 deg F, ODPPE Enclosure, Ball Bearing, 300 Stainless Steel, 6-5/8 in H Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Multi-stage design - This configuration provides a steady, quiet and vibration-free operation for years of trouble-free service
- Impellers and diffusers - Glass filled thermoplastic, precision molded for high efficiencies
- Bowls - 300 stainless steel rabbit lock for positive alignment with no gaskets required
- Mechanical seal - Carbon/ceramic faces, Buna-N elastomers 300 stainless steel metal parts
- Motor - Close coupled design, ball bearings carry all radial/axial thrust loads
- Designed for continuous operation, all ratings are within working limits of the motor
- Premium efficiency where required by department of energy regulations
Models 45HB are multi-stage, high-pressure, general-purpose centrifugal booster pumps, using enclosed impellers. Applicable for clear, non-hazardous liquids in general industrial services up to 180 deg F. Particularly suited for high-pressure booster services.
| Type | Pump |
| Number of Stages | 3 |
| Power Rating | 3 hp |
| Voltage Rating | 208-240/480 VAC |
| Inlet Size | 2 in |
| Outlet Size | 2 in |
| Speed | 3600 rpm |
| Enclosure Type | ODP |
| Bearing Type | Ball |
| Dimensions | 6-5/8 in H |
| Flow Rate | 100 gpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Impeller Type | Glass-Filled Thermoplastic |
| Material | 300 Stainless Steel |
| Maximum Pressure | 100 psi |
| Motor Speed | 3500 rpm |
| Phase | 3 |
| Series | 45HB |
| Service Factor | 1.15 |
| Temperature Rating | 160 deg F |
| Brand | Goulds |
| UNSPSC | 40151566 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Xylem |
| UPC | 697666911988 |
| Manufacturer Part Number | 45HB13035PE |
3-Phase Frame 145 Motor
Wide Variety of Industrial, Residential, Commercial, Agricultural Uses, High Rise Buildings, Multiple Dwelling Buildings, Reverse Osmosis Systems, High Pressure Cleaning, Spraying Systems and Booster Service
Price/Availability Accessible On Login

Goulds3-Stage Booster Pump, 3 hp, 2 in Inlet, 2 in Outlet, 3600 rpm, 208-240/480 VAC, ODP

