Groundwater Submersible Pump End, 4-Stage, 5 hp, 70 gpm
PartGLD70JO5
MFG70J05
Description
Goulds 70J05 Groundwater Submersible Pump End, 4-Stage, 5 hp, 70 gpm
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Powered for Continuous Operation: All ratings are within the working limits of the motor manufacturer. Pump can be operated continuously without motor damage
- Completely Field Serviceable: Easy to install and service. All parts easily dismantled if field service is ever necessary
- Diverse Application: Designed for municipal and agricultural water needs
- Bearings: Replaceable fluted bearings allow excellent abrasives handling and wear resistance
- Pump Shaft: Stainless steel hex shaft
- Bowls: Stainless steel flat bowl design
- Impellers and Diffusers: Rugged thermoplastic construction resists mineral and algae deposits
- Coupling: Heavy duty stainless steel, splined coupling for maximum load-carrying capability
- Suction Strainer: Stainless steel strainer restricts gravel and other debris from entering the pump
- Cable Guard: Stainless steel cable guard surrounds and protects motor leads
- Fasteners: All fasteners are stainless steel
- NEMA Design Motors: Stainless steel shell and end bells resist corrosion. Water filled design provides a constant supply of lubrication. Hermetically sealed stator assures moisture free windings. Durable Kingsbury type thrust bearing absorbs all thrust. Replaceable motor lead assembly
| Type | Pump End |
| Flow Rate | 70 gpm |
| Power Rating | 5 hp |
| Number of Stages | 4 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Horsepower | 5 hp |
| Impeller Type | Noryl® |
| Material | Stainless Steel |
| Maximum Head | 200 ft |
| Motor Speed | 3450 rpm |
| Outlet Size | 2 in |
| Series | 70J |
| Brand | Goulds |
| UNSPSC | 40151566 |
| Manufacturer | Xylem |
| UPC | 697666005663 |
| Manufacturer Part Number | 70J05 |
1-Phase Motor
1 Year From The Date Of Installation/18 Months From The Product Date Code
AISI Specified|cCSAus Certified|FDA Compliant
Designed for municipal and agricultural water needs.
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

GouldsGroundwater Submersible Pump End, 4-Stage, 5 hp, 70 gpm

