Geneva™ Tub & Shower Volume Control Trim, ADA, Lever Handle, Oil Rubbed Bronze
PartGRO19837ZB0
MFG19837ZB0
Description
GROHE Volume Control Trim, Geneva™, 1 Handle, Lever Handle, 2-9/16 in Dia x 1-3/8 to 3-9/16 in D Trim, Wall Mount, For Use With: Model 29 273 1/2 in NPT and 29 274 3/4 in NPT Rough-In Valve, Brass, StarLight® Oil Rubbed Bronze, Import
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Diverter bath shower trim
- German quality and precision engineering
Timeless detailing, unpretentious style. Geneva succeeds in capturing the essence of traditional design.
| Type | Volume Control Trim |
| Color Family | Bronze |
| Collection | Geneva™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Oil Rubbed Bronze |
| Domestic/Import | Import |
| Material | Brass |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Handles | 1 |
| Suitable For Use With | Model 29 273 1/2 in NPT and 29 274 3/4 in NPT Rough-In Valve |
| Trim Size | 2-9/16 in Dia x 1-3/8 to 3-9/16 in D |
| Brand | GROHE |
| Package Width | 3.74 in |
| Package Height | 2.756 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 3.74 in |
| Country of Origin | MX |
| Manufacturer | GROHE AG |
| Manufacturer Part Number | 19837ZB0 |
Limited Lifetime
ADA Compliant|ASME A112.18.1|CSA B125.1|cUPC Listed|Energy Policy Act of 1992|ICC/ANSI A117.1
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

GROHEGeneva™ Tub & Shower Volume Control Trim, ADA, Lever Handle, Oil Rubbed Bronze

