Tempesta® Hand Shower, 2-Function, 1.75 gpm, StarLight Chrome
PartGRO26076002
MFG26076002
Description
GROHE Shower Rail Set, New Tempesta Cosmopolitan 100 II Collection, 3-15/16 in Shower Head Diameter, Rain/Jet Spray, 2-Function Shower Head Patterns, 1.75 gpm Flow Rate, 69 in Hose Length, Dream Spray, 15 psi Pressure, Plastic Hose, StarLight® Polished Chrome, With Slide Bar: Yes, Import
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- SpeedClean® anti-lime system
- Two sprays
- 7/8 in Dia bar
- Inner WaterGuide for a longer life
- 4 in face hand shower
| Type | Hand Shower |
| Color Family | Chrome |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Collection | Tempesta® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Number of Functions | 2 |
| Finish/Color | StarLight Chrome |
| Connection Type | G 1/2 in |
| Domestic/Import | Import |
| Finish | Polished Chrome |
| Hose Length | 69 in |
| Hose Material | Plastic |
| Pressure Rating | 15 psi |
| Shower Head Diameter | 3-15/16 in |
| Shower Head Patterns | 2-Function |
| Spray Type | Rain/Jet |
| With Slide Bar Yes/No | Yes |
| Brand | GROHE |
| Package Width | 5.669 in |
| Package Height | 2.756 in |
| UNSPSC | 30181503 |
| Package Length | 25.591 in |
| Item Width | 3 in |
| Item Length | 25 in |
| Country of Origin | DE |
| Item Height | 5.6 in |
| Manufacturer | GROHE AG |
| UPC | 4005176451379 |
| Manufacturer Part Number | 26076002 |
New Tempesta 26046 Hand Shower, 27521 24 in Shower Bar and 28154 69 in Shower Hose
Limited Lifetime
CALGreen Compliant|EPA WaterSense® Certified
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

GROHETempesta® Hand Shower, 2-Function, 1.75 gpm, StarLight Chrome

