26634_0 Euphoria® Cube® Shower Wall Union, 1/2 in, FNPT, Metal
PartGRO26634000
MFG26634000
Description
GROHE Shower Wall Union, Series: 26634_0, Euphoria® Cube® Collection, 1/2 in Nominal, FNPT End Style, Metal, Polished Chrome, 2-5/8 in L Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Check valve included to prevent backflow
Clean, geometric shape is the perfect complement to the Euphoria Cube Collection. Precision-crafted for leak-free performance when connected to shower hose.
| Type | Hand Shower Holder |
| Color Family | Chrome |
| Finish/Color | Chrome |
| Collection | Euphoria® |
| Dimensions | 2-5/8 in L |
| End Style | FNPT |
| Material | Metal |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Series | 26634_0 |
| Brand | GROHE |
| Package Width | 2.756 in |
| Package Height | 2.913 in |
| UNSPSC | 30181500 |
| Package Length | 2.913 in |
| Item Width | 2.25 in |
| Item Length | 3.25 in |
| Country of Origin | CN |
| Item Height | 2.063 in |
| Manufacturer | GROHE AG |
| UPC | 4005176528712 |
| Manufacturer Part Number | 26634000 |
Check Valve
Limited Lifetime
ASME A112.18.1|CALGreen® Compliant|CEC Certified|CSA B125.1|cUPC Listed|Energy Policy Act of 1992
Residential Applications
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

GROHE26634_0 Euphoria® Cube® Shower Wall Union, 1/2 in, FNPT, Metal

