K4 Pull-Out Kitchen Faucet With Side Spray, ADA, Deck Mount, 1 Lever Handle, 1 or 3-Hole, Stainless Steel
PartGRO32073SD0
MFG32073SD0
Description
GROHE Ohm Prep Sink, K4, 1.75 gpm, 360 deg Swivel Spout, 8-3/8 in Spout Reach, 8-1/16 in Spout Height, Lever, 1 Handles, No Side Spray(Y/N), 1 Faucet Holes, Compression, Spray Pattern: Pull Out, 2 Spray Functions, 2-3/8 in Maximum Deck Thickness, Deck Mount, Ceramic Valve/Cartridge, 12-15/18 in H, 304 Stainless Steel, RealSteel®, Import
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- GROHE SilkMove® for a lifetime of smooth operation
- GROHE StarLight® finish for scratch and tarnish-resistant surfaces for a lifetime of beauty
- SpeedClean® anti-lime system: Removes limescale with a simple wipe of a finger to maintain a like-new performance
- GROHE RealSteel® stainless steel
- 8-1/16 in H aerator
- Dual spray with toggle function: Switches between regular water flow and spray without turning off the water
An essential complement to any commercial-grade kitchen, the K4 dual spray pull out faucet offers chef worthy tools that appeal to all culinary enthusiasts. At 11-1/2 in tall, the dramatically-arced swivel spout with 8-1/16 in reach, integrates a pull out spray head featuring a locking spray control that allows for seamless transition between two spray modes regular flow and spray with a push of a button. GROHE SpeedClean technology provides for quick and easy maintenance by protecting the spray nozzle against limescale buildup. The sleek, curved handle offers variable positioning to supply perfect water temperature every time the faucet is activated, while GROHE SilkMove® for a lifetime of smooth operation technology ensures precise and effortless control. The K4 dual spray pull out faucet is offered in scratch resistant, non tarnishing GROHE StarLight® finish for scratch and tarnish resistant surfaces for a lifetime of beauty chrome or GROHE RealSteel stainless steel.
| Type | Kitchen |
| Color Family | Chrome |
| Number of Faucet Holes | 1 or 3 |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Outlet Type | Pull-Out |
| Side Spray (Yes/No) | Yes |
| Handle Type | Lever |
| Mounting Type | Deck |
| Number of Handles | 1 |
| Collection | K4 |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Spout Included (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Stainless Steel |
| Connection Type | Compression |
| Dimensions | 12-15/18 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Maximum Deck Thickness | 2-3/8 in |
| Number of Spray Functions | 2 |
| Spout Height | 8-1/16 in |
| Spout Reach | 8-3/8 in |
| Spout Type | 360 deg Swivel |
| Spray Pattern | Pull Out |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic |
| Brand | GROHE |
| Package Width | 14.567 in |
| Package Height | 3.15 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 15.35 in |
| Country of Origin | DE |
| Manufacturer | GROHE AG |
| UPC | 4005176814372 |
| Manufacturer Part Number | 32073SD0 |
Limited Lifetime
ADA Compliant|ASME A112.18.1/CSA B125.1|cUPC Listed|Energy Policy Act of 1992|ICC/ANSI A117.1|NSF 61|CALGreen Compliant|Complies with Lead Plumbing Laws|US Federal and State Material Regulations
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

GROHEK4 Pull-Out Kitchen Faucet With Side Spray, ADA, Deck Mount, 1 Lever Handle, 1 or 3-Hole, Stainless Steel

