Eurodisc® Pull-Out Kitchen Faucet, ADA, Deck Mount, 1 Lever Handle, 1-Hole, StarLight Chrome
PartGRO33330001
MFG33330001
Description
GROHE, 33330001, 33330001 Sink Mixer, Eurodisc® Collection, 1.75 gpm Flow Rate, Swivel Spout, 9-5/8 in Spout Reach, 5-1/4 in Spout Height, Lever Handle, 1 Handles, Side Spray(Y/N): No, 1 Faucet Holes, 1-5/8 in Faucet Hole, 3/8 in Connection, Compression Connection, Spray Pattern: Pull Out, 2 Spray Functions, 2-3/8 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, Ceramic, 8-7/8 in H Dimensions, Polished Chrome, Import
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Dual spray pull-out
- Single hole installation
- GROHE SilkMove® ceramic cartridge
- Adjustable flow rate limiter
- Swivel cast spout with stop limiter
- SpeedClean® anti-lime system
- Locking dual spray control - switches back and forth between regular flow and spray
- Stainless steel flexible lines
- Quick installation system
- Single lever handle
With its sturdy physique, clean, confident design and dual spray pull-out, our Eurodisc faucet brings a host of benefits to your kitchen. The fin shaped lever can be simply operated using just one finger, due to Grohe SilkMove® technology, bringing a lifetime of smooth handling. Grohe StarLight® guarantees a radiant chrome surface guaranteed to shine for years to come. Eurodisc is also available in SuperSteel InfinityFinish™. Hardworking kitchens demand Eurodisc; it is crafted from superior materials, engineered to perfection and designed to transcend time.
| Type | Kitchen |
| Color Family | Chrome |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Outlet Type | Pull-Out |
| Side Spray (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Mounting Type | Deck |
| Number of Handles | 1 |
| Collection | Eurodisc® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Spout Included (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | StarLight Chrome |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Compression |
| Dimensions | 8-7/8 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Faucet Hole Size | 1-5/8 in |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Maximum Deck Thickness | 2-3/8 in |
| Number of Spray Functions | 2 |
| Spout Height | 5-1/4 in |
| Spout Reach | 9-5/8 in |
| Spout Type | Swivel |
| Spray Pattern | Pull-Out |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic |
| Brand | GROHE |
| Package Width | 8.898 in |
| Package Height | 2.913 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 22.047 in |
| Item Width | 3.5 in |
| Item Length | 22 in |
| Country of Origin | DE |
| Item Height | 8.5 in |
| Manufacturer | GROHE AG |
| UPC | 4005176829055 |
| Manufacturer Part Number | 33330001 |
Limited
ADA Compliant|ASME A112.18.1|CSA B125.1|Complies with Lead Plumbing Law|cUPC® Listed|ICC/ANSI A117.1|NSF 61|US Federal and State Material Regulations
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

GROHEEurodisc® Pull-Out Kitchen Faucet, ADA, Deck Mount, 1 Lever Handle, 1-Hole, StarLight Chrome

