Groundwater Submersible Pump End, 22-Stage, 40 hp, 160 gpm
PartGRU160S40022PEO
MFG93138250
Description
Grundfos, 93138250, Pump, Series: SP Series, 38 cu-m/hr Flow Rate, 22 Stage, 235 m Maximum Head, 30 kW Power, 60 bar Maximum, 3450 rpm Motor, 304 Stainless Steel Impeller, 20 deg C, 304 Stainless Steel, 2393 mm H x 139 mm W Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Multi-stage submersible pump for raw water supply,groundwater lowering and pressure boosting
- The pump is suitable for pumping clean, thin, non-agressive liquids without solid particles or fibres
| Type | Pump End |
| Flow Rate | 159 gpm |
| Power Rating | 40 hp |
| Number of Stages | 22 |
| Dimensions | 2393 mm H x 139 mm W |
| Impeller Type | 304 Stainless Steel |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Maximum Head | 235 m |
| Maximum Pressure | 60 bar |
| Motor Speed | 3450 rpm |
| Series | SP Series |
| Temperature Rating | 20 deg C |
| Brand | Grundfos |
| Manufacturer | Grundfos |
| UPC | 5715468326863 |
| Manufacturer Part Number | 93138250 |
EN 1.4301/AISI 304 Pump|EN 1.4401/AISI 316|EN 1.4539/AISI 904L
Ground Water|Irrigation|Mining|Fountain|Off-Shore
Price/Availability Accessible On Login

GrundfosGroundwater Submersible Pump End, 22-Stage, 40 hp, 160 gpm

