Flex Drain Reducer Coupling, 4 x 3 in
PartHANFLEXEXTCPLG43
MFG0314AA
Description
ADSĀ® Reducing Coupler, Snap Eccentric, For Use with: Single Wall Corrugated Pipe, 4 x 3 in Size, HDPE, 4.6 in L, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Strong construction helps withstand weather and human elements
- Lightweight and easy to install
- Made from corrosion and abrasion resistant high density polyethylene
| Type | Flex Drain |
| Fitting/Connector Type | Reducer Coupling |
| Nominal Size | 4 x 3 in |
| Dimensions | 4.6 in L |
| Domestic/Import | Domestic |
| End Style | Slip-Joint Connection |
| Material | HDPE |
| Specifications | 4 x 3 in Size |
| Suitable For Use With | Single Wall Corrugated Pipe |
| Brand | ADSĀ® |
| UNSPSC | 40141758 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | ADS |
| UPC | 096942300155 |
| Manufacturer Part Number | 0314AA |
Residential Drainage Applications
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

ADS®Flex Drain Reducer Coupling, 4 x 3 in

