Water Tight Cap, 36 in
PartHANWTCAP36
MFG3601AN65B
Description
ADS® End Cap, Watertight, For Use With: N-12® Dual Wall Smooth HDPE Pipe, Specifications: 36 in Plain End, HDPE, 15-1/2 in W Dimensions, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Tough, durable and corrosion-resistant
| Type | Water Tight |
| Fitting/Connector Type | Cap |
| Nominal Size | 36 in |
| Dimensions | 15-1/2 in W |
| Domestic/Import | Domestic |
| Material | HDPE |
| Specifications | 36 in Plain End |
| Suitable For Use With | N-12® Dual Wall Smooth HDPE Pipe |
| Brand | ADS® |
| UNSPSC | 40141700 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | ADS |
| UPC | 096942683104 |
| Manufacturer Part Number | 3601AN65B |
(1) Gasket
AASHTO M294|ASTM F667
Drainage and All Waterworks Applications
Price/Availability Accessible On Login

ADS®Water Tight Cap, 36 in

