Self-Closing Plain End Hose Bibb Faucet With Extended Lever Handle, 1/2 in, NPT, Solid Brass
PartHAW6252EHLF
MFG6252EHLF
Description
Haws® Hose Bibb Faucet, Lead Free Self-Closing Plain End, 1/2 in Nominal, NPT, Media: Water, Solid Brass Body, 5-1/4 in H, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
Model 6252EHLF bib faucet is designed with a self-closing lever action and requires less then 3.5 lb to activate, easily operable by the handicapped. Combining the lead-free design, with a rough brass finish, this faucet is built to last in outdoor environments. Unit also comes equipped with extended lever handle for ease of use.
| Type | Accessory/Part |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Body Material | Solid Brass |
| Dimensions | 5-1/4 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| End Style | NPT |
| Material | Solid Brass |
| Media | Water |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Specifications | 1/2 in NPT |
| Brand | Haws® |
| UNSPSC | 40161526 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Haws |
| UPC | 611970335575 |
| Manufacturer Part Number | 6252EHLF |
Limited
ANSI/NSF 61 Section 9|CSA Certified|Federal Safe Drinking Water Act|California Health and Safety Code 116875 (AB 1953-2006)|PROP65: For California Residents Warning: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and/or birth defects or other reproductive harm.
Outdoor Application
Price/Availability Accessible On Login

Haws®Self-Closing Plain End Hose Bibb Faucet With Extended Lever Handle, 1/2 in, NPT, Solid Brass

