Tube Isolator Insert, 1/2 in, CTS Pipe, Polybutylene
PartHUB104
MFG104
Description
Holdrite® Tube Isolator Insert, 1/2 in CTS Pipe, Polybutylene, Purple, 0.65 in L, -10 to 150 deg F, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Ideal for pipe support with HOLDRITE® 103 and 110-R brackets
- Provides a tight grip to tubing
- Often used at fixture stub-out locations
- 1-3/8 in Dia
THE HOLDRITE® 104 insert is designed to work with HOLDRITE®103, 121, 709 and 125 series brackets. For Copper, PEX and CPVC tube. This insert grips tubing firmly and thus ideal for unseat a fixture stub-out location.
| Type | Insert |
| Color | Purple |
| Dimensions | 0.65 in L |
| Domestic/Import | Domestic |
| Material | Polyethylene |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Pipe Size | 1/2 in |
| Temperature Rating | -10 to 150 deg F |
| Brand | Holdrite® |
| UNSPSC | 31162906 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Reliance Worldwide Corporation |
| UPC | 671119104127 |
| Manufacturer Part Number | 104 |
Buy American Act Compliant|IAPMO/IPC/UPC Listed
Tubing Isolation, Through Stud Isolation, Stub Out Support, These iconic solutions are ideal for government and military projects
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Holdrite®Tube Isolator Insert, 1/2 in, CTS Pipe, Polybutylene

