Bracket, 1-3/8 in Hole, 25 lb, Cold Rolled Steel, Galvanized
PartHUB121RLS
MFG121-RLS
Description
Holdrite® Bracket, 1-3/8 in, 25 lb, 20 ga Thickness, Cold Rolled Steel, Galvanized, 4-1/2 in L x 1 in W
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Galvanized steel bracket attaches directly to flat surface or suspends from 3/8 in all thread rod, providing any desired height
- Provides 3 in center line height from structure
- Can be cast into concrete slab, then bent into position
- Compatible with HOLDRITE® #400 series and #261/#262 inserts
- Ideal for single pipe run applications including copper, CPVC, and PEX
- Supports 1/2, 3/4 and 1 in tubing with available inserts
- For use with pipe sizes 1/2 in, 3/4 in, 1 in CTS
- 1-hole at 3 in H
The HOLDRITE® #121-RLS is a 20 ga galvanized steel bracket that support a single line of 1/2 , 3/4 or 1 in Copper, PEX or CPVC tubing at 3 in center line height. The hole pattern on the 90 base allows for attachment to any flat surface. The bracket can also be suspended by 1/4 or 3/8 in threaded rod.
| Type | Angle Bracket |
| Dimensions | 4-1/2 in L x 1 in W |
| Finish | Galvanized |
| Hole Size | 1-3/8 in |
| Load Capacity | 25 lb |
| Material | Steel |
| Nominal Size | 1/2 to 1 in |
| Thickness | 20 ga |
| Brand | Holdrite® |
| UNSPSC | 31162500 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Reliance Worldwide Corporation |
| UPC | 671119112177 |
| Manufacturer Part Number | 121-RLS |
Buy American Act Compliant|IAPMO/IPC/UPC Listed
Vertical, Pre-fab, Pipe on pipe support, Horizontal
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Holdrite®Bracket, 1-3/8 in Hole, 25 lb, Cold Rolled Steel, Galvanized

