Insulation Block, 1-1/4 in ID, 2 in THK, Calcium Silicate
PartICS1142
MFGICS1142
Description
Insulation Block, 1-1/4 in ID, 2 in THK, Calcium Silicate
Price/Availability Accessible On Login
| Type | Block |
| Wall Thickness | 2 in |
| Nominal Size | 1-1/4 in IPS |
| Material | Calcium Silicate |
| Inside Diameter | 1-1/4 in FNPT |
| Length | 6 in |
| Temperature Rating | 20 to 1200 deg F |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | ICS1142 |
Price/Availability Accessible On Login

Approved VendorsInsulation Block, 1-1/4 in ID, 2 in THK, Calcium Silicate

