Coupling, 1-1/2 in, Insert, PVC
PartIFTCPLGI112
MFG1429-015
Description
Spears® 1429-015, Standard, Coupling Fitting/Connector, 1-1/2 in Nominal, Insert End Style, 3-19/32 in Length, Molded Method of Manufacture, PVC, Gray, Domestic/Import: Domestic
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- PVC insert fitting for poly pipe
Spears® PVC Insert Fittings are designed for use with either ASTM D 2104 SCH 40/STD or D 2239 SIDR pressure rated polyethylene pipe. Chemical and corrosion resistant, rigid PVC barbed inserts provide excellent grip with polyethylene materials.
| Fitting/Connector Type | Coupling |
| Nominal Size | 1-1/2 in |
| Material | PVC Pressure |
| End Style | Insert |
| Schedule Rating | SCH 40/STD |
| Color | Gray |
| Domestic/Import | Domestic |
| Length | 3-19/32 in |
| Method of Manufacture | Molded |
| Brand | Spears® |
| Package Width | 5.63 in |
| Package Height | 4.88 in |
| UNSPSC | 40172608 |
| Package Length | 13 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Spears Manufacturing |
| UPC | 054211159811 |
| Manufacturer Part Number | 1429-015 |
Limited Lifetime
ASTM D-1784|ASTM D-2609|ASTM D-2239|NSF Approved
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Spears®Coupling, 1-1/2 in, Insert, PVC

