
Swing Check Valve, 2 in, Flange, Stainless Steel
PartINVCVSS2150FLG
MFG2V3156WA-10ROT
Description
Warren Alloy 2V3156WA-10ROT Swing Check Valve, 2 in, Flange, Stainless Steel
Price/Availability Accessible On Login
| Nominal Size | 2 in |
| End Style | Flange |
| Material | Stainless Steel |
| Domestic/Import | Import |
| Body Material | Stainless Steel |
| Inlet to Outlet Length | 8 in |
| Pressure Class | 150 lb |
| Series | 3156WA |
| Top to Inlet Center | 5.59 in |
| Brand | Warren Alloy |
| Manufacturer | Allied Group |
| Manufacturer Part Number | 2V3156WA-10ROT |
ANSI B16.34 | ANSI B16.10 | ANSI B16.512 | MSS-SP-55 | ASME B16.34 | ASME B16.10 | ASME B16.5 | API 598
Oil, Gas Refineries and Petrochemical Plants
Price/Availability Accessible On Login

Warren AlloySwing Check Valve, 2 in, Flange, Stainless Steel