
1156 OS&Y Gate Valve, 10 in, Flange, Stainless Steel
PartINVGASS10150FLG
MFG10V1156WA-10RHT
Description
Warren Alloy 10V1156WA-10RHT 1156 OS&Y Gate Valve, 10 in, Flange, Stainless Steel
Price/Availability Accessible On Login
| Type | OS&Y |
| Nominal Size | 10 in |
| End Style | Flange |
| Material | Stainless Steel |
| Series | 1156 |
| Body Material | Stainless Steel |
| Inlet to Outlet Length | 13 in |
| Pressure Class | 150 lb |
| Top to Inlet Center | 45.08 in |
| Brand | Warren Alloy |
| Manufacturer | Allied Group |
| Manufacturer Part Number | 10V1156WA-10RHT |
ANSI B16.34 | ANSI B16.10 | ANSI B16.512 | MSS-SP-55 | ASME B16.34 | ASME B16.10 | ASME B16.5 | API 598
Oil, Gas Refineries and Petrochemical Plants
Price/Availability Accessible On Login

Warren Alloy1156 OS&Y Gate Valve, 10 in, Flange, Stainless Steel