
852 OS&Y Globe Valve, 1/4 in, Socket Weld, Forged Steel
PartINVGLCS14800SW
MFG.25V852B-8SHG
Description
Warren Alloy .25V852B-8SHG 852 OS&Y Globe Valve, 1/4 in, Socket Weld, Forged Steel
Price/Availability Accessible On Login
| Type | OS&Y |
| Nominal Size | 1/4 in |
| End Style | Socket Weld |
| Material | Forged Steel |
| Series | 852 |
| Body Material | Forged Steel |
| Inlet to Outlet Length | 3.11 in |
| Pressure Class | 800 lb |
| Top to Inlet Center | 6.34 in |
| Brand | Warren Alloy |
| Manufacturer | Allied Group |
| Manufacturer Part Number | .25V852B-8SHG |
NACE Compliant | API 602 | ASME B16.34 | ASME B16.11 | API 598
Price/Availability Accessible On Login

Warren Alloy852 OS&Y Globe Valve, 1/4 in, Socket Weld, Forged Steel